Mi Minor Tiyatro Oyunu

Partner: Filika Tasarım

2012

Belgeleme

Filika Tasarım, Meltem Arıkan tarafından yazılan ve yönetmenliğini Memet Ali Alabora’ nın üstlendiği, prodüksiyonu CPM İstanbul tarafından gerçekleştirilen Mi Minör Tiyatro Oyunu için teknolojik çözümler üreten özel bir yazılım geliştirdi.

Mi Minör tiyatro oyununda senaryo gereği sahnede bir televizyon kanalı canlandırılıyor. Sahnede canlandırılan kurmaca televizyon kanalı kapalı devre bir yayın sistemi kurularak televizyon yayınını tiyatro oyununu izlemeye gelen izleyicilere dev bir projeksiyon ekranından yapıyor. Yayının çalışabilmesi için Filika Tasarım olarak kolları sıvadık ve özel bir yazılım geliştirdik.

Geliştirdiğimiz özel yazılım sayesinde öncelikle, oyunda kullanılan 6 ayrı kameradan gelen görüntüyü ve önceden hazırlanmış video, ses ve sabit imajları tek bir noktadan erişilebilir hale getirdik.

Yaklaşık 12 sahne olarak yazılan, Mi minör tiyatro oyunu için geliştirilen yazılımın performans sırasında hızlı ve sorunsuz çalışması için, sahneleri reji asistanın (yazılımı kontrol eden kişi) tek bir tuşla yayına alabilecegi rahatlıkta bir sistem ve arayüz hazırladık.

Hazırladığımız özel yazılım sayesinde reji asistanı senaryoya göre oyun oynanırken şunları yapabiliyor: